Στο πλαίσιο του εορτασμού της 28ης Οκτωβρίου, κάθε βαθμίδα του σχολείου τίμησε με τον δικό της τρόπο τους ήρωες του 1940. Οι μαθητές της Μέσης και Ανώτερης βαθμίδας μέσω του διαδικτύου και του διαδραστικού πίνακα ήρθαν σε επαφή με οκτώ <8> γνωστούς πίνακες  του ζωγράφου του '40, Αλέξανδρου Αλεξανδράκη.

Alexandrakis4aAlexandrakis5aAlexandrakis6aAlexandrakis7aAlexandrakis8aAlexandrakis10aAlexandrakis11a

Τους παρατήρησαν, τους περιέγραψαν και κόβοντας φωτοτυπίες κάποιων έργων του ζωγράφου, έφτιαξαν το δικό τους τρισδιάστατο πίνακα. Για το έργο τους χρησιμοποίησαν: ένα παλιό καμβά που είχαμε, χαρτόνια που προορίζονταν για ανακύκλωση, πινέλα και χρώματα.

01a03a05a06a08a09a10a11a

DSC00697b

Πιστεύουμε ότι κατάφεραν να αποδώσουν θαυμάσια, τον αγώνα των στρατιωτών μας  στα χιονισμένα βουνά του εκλληνοαλβανικού μετώπου και το ΟΧΙ που φώναξε με ενθουσιασμό ο λαός μας στον ξένο δυνάστη. Η εκπαιδευτική δράση συντονίστηκε από την εκπαιδευτικό της Ανώτερης βαθμίδας κα Κωνσταντίνα Κιρκιλή και την εικαστικό του σχολείου, κα Κατερίνα Χριστοπούλου

Οι μαθητές της Κατώτερης βαθμίδας με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού τους, κας Μαρίας Τσιλιώτη,, της ειδικής βοηθού κας Κλάρας Γαβαλά και της σχολικής νοσηλεύτριας κας Γεωργίας Ιωακείμ έφτιαξαν με την τεχνική του κολλάζ, χρησιμοποιώντας χαρτί γκοφρέ και φασόλια το ΟΧΙ, το σήμα της ειρήνης και την ελληνική σημαία. Κόβοντας και κολλώντας ανέπτυξαν τον οπτικοκινητικό συντονισμό και τη λεπτή κινητικότητα, βασικούς στόχους του ΠΑΠΕΑ.

k01k02k03k04k06k05k07k08

02 27a04 27a12 27a

k09

Ταυτόχρονα ετοιμαζόμαστε για τη γιορτή της 28ης Οκτωβρίου, ασκώντας τη μνήμη μας να θυμηθεί γεγονότα, τραγούδια, στίχους ποιημάτων και κάνοντας πρόβα για την παρέλαση.