BRABEIO SXOLEIOU

Τον Ιούνιο του 2021 συμμετείχαμε στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό του Εικαστικού Θεάτρου Κούκλας «Πράσσειν Άλογα» που ήταν υπό την αιγίδα και χρηματοδότηση του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμούμε τίτλο "Κουκλοπαίζουμε". Οι προϋποθέσεις συμμετοχής στο διαγωνισμό ήταν η κατασκευή και εμψύχωση μιας θεατρικής κούκλας και η δημιουργία μιας θεατρικής παράστασης με τη συμμετοχή παιδιών ως ήρωες και κουκλοπαίχτες. Είχαμε απολαύσει πραγματικά όλη αυτή τη δράση και είχαμε αφήσει τη δημιουργικότητα και την έμπνευση να εισβάλλουν για τα καλα στο χώρο του σχολείου μας. Δεν περιμέναμε όμως με τίποτα να πάρουμε βραβείο. Τελικά κερδίσαμε το βραβείο της πιο τρυφερής ιστορίας. Το βίντεο και όλη η δουλειά που κάναμε είναι αναρτημένη στην ιστοσελίδα μας.

Κουκλο... φτιάχνουμε, κουκλο...παίζουμε

Κουκλοπαίζουμε... και συμμετέχουμε στο διαγωνισμό

Την Πέμπτη 16 Σεπτεμβρίου 2021, στο πλαίσιο του δεύτερου χρόνου του εκπαιδευτικού προγράμματος και διαγωνισμού «Κουκλοπαίζουμε» πραγματοποιήθηκε η ημερίδα «Κουκλοπαίζουμε 2020-21» στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων αλλά και διαδικτυακά. Διοργανωτές ήταν το Εικαστικό Θέατρο «Πράσσειν Άλογα», η Περιφέρεια Αττικής και οι Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής. Στον ακόλουθο σύνδεσμο υπάρχει όλη η ημερίδα: https://www.facebook.com/watch/live/?v=819354212062197&ref=watch_permalink

Ως προϊσταμένη του σχολείου, εκπροσωπώντας το προσωπικό και τους μαθητές, παρουσίασα στην ημερίδα τη δουλειά που είχαμε κάνει πέρυσι στο πλαίσιο αυτού του προγράμματος. (Το «Κουκλοπαίζουμε» ως εκπαιδευτικό εργαλείο στο Ειδικό Σχολείο Περάματος). Στο τέλος της ημερίδας, που ήταν η απονομή των βραβείων, λάβαμε το βραβείο της πιο τρυφερής παράστασης. Ως βραβείο μας δόθηκε το βιβλίο του Jayaraja-ErwinTielemans: «η βίβλος του Ομαδικού Παιχνιδιού» που θα αξιοποιηθεί σίγουρα στο χώρο του σχολείου και θα μας δώσει ιδέες για νέες δράσεις.

BRABEIO VIVLIO

ΒΡΑΒΕΙΟ_ΣΧΟΛΕΙΟΥ     ΒΡΑΒΕΙΟ_ΜΑΘΗΤΩΝ      ΒΡΑΒΕΙΟ_ΔΑΣΚΑΛΩΝ

Ευχαριστούμε όλους τους διοργανωτές για την έμπνευση του «Κουκλοπαίζουμε» και την ευκαιρία που μας έδωσαν να παρουσιάσουμε ένα δείγμα της δουλειάς μας. Ιδιαίτερα ευχαριστούμε την κα Εμμανουέλα Καποκάκη για τη συμπαράσταση και .υποστήριξη που μας παρείχε.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές μας και ιδιαίτερα σε όλα τα μέλη του προσωπικού που καταθέτουν καθημερινά την ψυχή τους στο χώρο του σχολείου.