Παρασκευή 04 Δεκεμβρίου 2015

Είμαστε στην αρχή του Χειμώνα, κάνει λίγο κρύο αλλά ο αττικός ουρανός είναι καθαρός και φωτεινός. Και εμείς έτοιμοι για έξοδο... Ο Δήμος Κορυδαλλού και το Σινέ Παράδεισος είχαν την καταπληκτική ιδέα να τιμήσουν την ημέρα ατόμων με ειδικές ανάγκες (3 Δεκεμβρίου) προσκαλώντας όλα τα ειδικά σχολεία και προβάλλοντας την ταινία κινουμένων σχεδίων "Ο Βοηθός του Άη-Βασίλη".

IMG 20151204 103029

IMG 20151204 112328

...Ο Άγιος Βασίλης παρά την ηλικία του δεν θέλει να αποσυρθεί, αλλά οι κανόνες είναι κανόνες και θα πρέπει να εκπαιδεύσει κάποιον για να τον αντικαταστήσει. Ο τυχερός αντικαταστάτης του, που θα επιλεγόταν μεταξύ των εκατομμυρίων παιδιών, πρέπει να πληροί 3 προϋποθέσεις :
  • να ονομάζεται Νικόλας,
  • να είναι ένα ορφανός και
  • να έχει αγνή καρδιά.
Από την άλλη πλευρά του πλανήτη, υπάρχει ένα μικρό αγόρι που ανταποκρίνεται σε αυτές τις προϋποθέσεις, είναι ό,τι ακριβώς χρειάζεται, αλλά η έλλειψη αυτοπεποίθησης και ο φόβος για τα ύψη, τον κάνουν έναν αδύναμο υποψήφιο.
Θα πάρει τελικά απόφαση ο Άη-Βασίλης να παραιτηθεί και να βοηθήσει το μαθητευόμενό του να πάρει τη θέση του; Ο μαθητευόμενος Άγιος Βασίλης θα καταφέρει να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις ενός τόσο σπουδαίου ρόλου; Ποιο είναι το μυστικό για να υπερβαίνουμε τις δυνάμεις μας; Μπορούμε να αλλάξουμε και να γίνουμε όλοι καλύτεροι;

IMG 20151204 112754

Η επιλογή της ταινίας εξαιρετική. Μολονότι ταινία κινούμενων σχεδίων μας συγκίνησε όλους. Ευχαριστούμε πολύ όσους είχαν την ιδέα. Είναι η δεύτερη χρονιά που ο Δήμος Κορυδαλλού μας καλεί σε κινηματογραφική προβολή και έχουμε τη δυνατότητα να ανταποκριθούμε στην πρόσκληση, έχοντας στη διαθεσή μας μεταφορικό μέσο για την μετακίνηση των μαθητών.

IMG 20151204 113455

Αν έχετε μικρά παιδιά ή αν μέσα σας υπάρχει ακόμα ένα μικρό παιδί, σας συστήνουμε να αναζητήσετε την ταινία και να την δείτε. Δίνει πολλές αφορμές για συζήτηση με τα παιδιά μας ή τους μαθητές μας.