Μια ηλιόλουστη μέρα, γύρω στις 10π.μ. ήρθαν στο σχολείο μας 5 νεαροί ηθοποιοί (3 γυναίκες και 2 άντρες), φέρνοντας μαζί τους μια ανάσα τέχνης, την αύρα της θεατρικής τέχνης.

Μέσω του προγράμματος ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ, το Δημοτικό Θέατρο Πειραιά, πηγαίνει το θέατρο, όπου υπάρχουν άνθρωποι: στην άκρη του περιθωρίου, στα ΚΑΠΗ, στα καφενεία, στα νοσοκομεία, στα Πνευματικά Κέντρα, στις Φυλακές, στις ευαίσθητες συνοικίες του Πειραιά... γιατί η τέχνη δεν έχει σύνορα, γιατί η τέχνη μπορεί να αγγίζει κάθε ανθρώπινο πλάσμα και να βγάζει από τον καθένα τον καλύτερό του εαυτό.

DSC02610a DSC02611a DSC02613a

DSC02615a DSC02618a DSC02627a DSC02629a DSC02637a DSC02638a DSC02641a DSC02642a DSC02644a

Οι 5 νεαροί ηθοποιοί μας ταξίδεψαν στο Νέο Ελληνικό Θέατρο χρησιμοποιώντας το θεατρικό παιχνίδι και μας προβλημάτισαν, χρησιμοποιώντας κείμενα από τα θεατρικά έργα:

• "Μπουχάρα" του Κώστα Μουρσελά
  • "Αρχιτέκτονας" της Φώφης Τρέζου,
  • "Κοίτα τους" του Μάριου Ποντίκα,
  • "Μάτια τέσσερα" του Γιάννη Τσίρου και
  • "Η αυλη των θαυμάτων" του Ιάκωβου Καμπανέλλη.

Οι μαθητές μας είχαν καρφώσει τα μάτια τους πάνω τους. Σίγουρα δεν καταλάβαιναν πολλά από τα λόγια αλλά η ένταση στις κινήσεις των ηθοποιών, η υπερβολή στην έκφραση των συναισθημάτων, τούς είχαν συνεπάρει. Ακόμα και οι ηθοποιοί έμειναν έκπληκτοι από τη συμπεριφορά τους. Συμμετείχαν ολόψυχα και μερικοί... ενεργά. Κάποιος σηκώθηκε να διαβάσει εφημερίδα, από περιέργεια για το τι διάβαζε ο ηθοποιός με τόση προσοχή.

Τους ευχαριστούμε για την προσφορά τους και τους ευχόμαστε έμπνευση, δημιουργικότητα και κοινό με ...ανοιχτά τα μάτια και τα αυτιά της ψυχής.