Σύμφωνα με την υπ’αριθμό Υ.Α. Αριθμ. 94236/ΓΔ4 του Υ.ΠΑΙ.Θ. (ΦΕΚ 356704-08-2021-τ.β΄) αποφασίζουμε να δημιουργήσουμε τέσσερα εργαστήρια δεξιοτήτων για τη φετινή σχολική χρονιά τα οποία συνδέουμε με προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων και με το ΠΑΠΕΑ. Μέσα από τα τέσσερα εργαστήρια δεξιοτήτων καλύπτουμε και τους τέσσερις θεματικούς άξονες:

Στην ενότητα "Φροντίζω το περιβάλλον (Οικολογία)" δημιουργήσαμε το εργαστήρι«Φροντίζω τον κήπο του σχολείου και φτιάχνω φυσικό λίπασμα».

Στην ενότητα "Δημιουργώ και Καινοτομώ – Δημιουργική Σκέψη και Πρωτοβουλία" δημιουργήσαμε το εργαστήρι«Κατασκευή αυτοσχέδιων μουσικών οργάνων».

Στην ενότητα "Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ - Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη- (ΔιαμεσολάβησηΑλληλοσεβασμός)δημιουργήσαμε το εργαστήρι:«Κουκλοπαίζοντας μαθαίνω να διαχειρίζομαι συγκρούσεις και να σέβομαι τους άλλους».

Στην ενότητα "Ζω καλύτερα- Ευ ζηνδημιουργήσαμε το εργαστήρι: «Μαθαίνω να τρέφομαι υγιεινά –ετοιμάζω το πρωινό μου».

Στη δημιουργία των εργαστηρίων λάβαμε υπόψη τις ανάγκες και τις δυνατότητες των μαθητών μας. Στα εργαστήρια συμμετέχουν όλα τα μέλη του προσωπικού και οι μαθητές όλων των βαθμίδων.