Στο πλαίσιο του Εργαστηρίου Μαγειρικής φτιάχνουμε τυροπιτάκια για το δεκατιανό μας. Η συνταγή είναι πολύ απλή, οικονομική και υγιεινή. Οι μαθητές της Ανώτερης Βαθμίδας διαβάζουν τη συνταγή και εντοπίζουν τα απαραίτητα υλικά στο ψυγείο του σχολείου. Υπολογίζουν την απαιτούμενη για κάθε υλικό ποσότητα.

25a

Υλικά για ένα ταψί (περίπου 40 κομμάτια)

• 1/2  κιλό αλεύρι
  • 2 κουταλάκια του γλυκού baking powder
  • 1/4 κουταλάκι του γλυκού αλάτι
  • 1 κόκκινη πιπεριά
  • 1 κεσεδάκι γιαούρτι πλήρες 10% λιπαρά
  • 1 κεσεδάκι ελαιόλαδο
  • 1 κεσεδάκι φέτα βαρελίσια.

Σημείωση: Το κεσεδάκι είναι χωρητικότητας 250 γραμμαρίων.

Κάποιοι μαθητές κόβουν την πιπεριά και το τυρί σε μικρά κομμάτια.

26a 18a

Οι μαθητές της Κατώτερης βαθμίδας σε ένα μεγάλο μπωλ ρίχνουν το γιαούρτι, το ελαιόλαδο, το αλεύρι, το baking powder και το αλάτι.

23a 21a 14a

Ανακατεύουν τα υλικά.

13a 11a

Σχηματίζουν μια ζυμαρένια μπάλα και τη χωρίζουν σε πέντε <5> μικρότερες μπάλες. Με τον πλάστη ανοίγουν φύλλο και το κόβουν σε οκτώ με επτά <8> μικρότερα κομμάτια.

09a

Σε κάθε κομμάτι φύλλου, βάζουν μια κουταλιά τυρί φέτα και λίγη πιπεριά. Το τυλίγουν και το τυροπιτάκι μας είναι έτοιμο.

08a 07a 03a

Λαδώνουν και αλευρώνουν μια λαμαρίνα του φούρνου και τοποθετούν τα τυροπιτάκια σε σειρά.

05a 02a

Τα ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180⁰ C, για 30 με 35 λεπτά.

Η μυρωδιά γλιστράει από το φουρνό στην κουζίνα και μπαίνει στις τάξεις. Κανείς δεν είναι συγκεντρωμένος στο μάθημα. Ο νους μας είναι στο φούρνο και σιγά-σιγά όλοι μαζευόμαστε στην κουζίνα και περιμένουμε. Κάνουμε υπομονή μέχρι να ψηθούν και να κρυώσουν τα τυροπιτάκια . Αλλά αξίζει τον κόπο. Νοστιμότατα!!! Κερνάμε και όσους μας επισκέπτονται από το συστεγαζόμενο σχολείο για να μας ευχηθούν για τη γιορτή των Ταξιαρχών. Είναι μια πολύ νόστιμη μέρα.

01a

Το εργαστήρι μαγειρικής έχει πάντα επιτυχία! Και οι μαθητές το περιμένουν με πολλή χαρά!