Για άλλη μια φορά το σχολείο θυμίζει εργοτάξιο. Μια αλλαγή πολύ σημαντική  γίνεται στο χώρο του σχολείου μας.  ΑΛΛΑΓΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΚΟΥΦΩΜΑΤΩΝ.  Για σας μπορεί να μη σημαίνει τίποτα . Για τους μαθητές μας και για το προσωπικό σημαίνει πολλά και το σημαντικότερο, ιδανικές συνθήκες θέρμανσης και κλιματισμού. Μέχρι σήμερα, όταν φύσαγε έξω ο αέρας, οι κουρτίνες ανέμιζαν σα να ήταν τα παράθυρα ανοικτά, ενώ ήταν κλειστά.  Σε ποσοστό 70% τα κουφώματα των παραθύρων δεν άνοιγαν και όταν καταφέρναμε να τα ανοίξουμε, δεν έκλειναν. Η θερμοκρασία το χειμώνα μλεσα στις αίθουσες  ήταν πολύ χαμηλή και το καλοκαίρι πολύ υψηλή, ενώ οι ανεμιστήρες και τα κλιματιστικά βρίσκονταν σε διαρκή λειτουργία. Τα τρία τελευταία χρόνια παίρναμε προσφορές για την αντικατάστασή τους και το κόστος ήταν απαγορευτικό. Στις 14 Φεβρουαρίου 2017, κάποια εταιρεία, άγνωστη σε μας μέχρι εκείνη τη στιγμή, με τηλεφώνημά της, μας ζήτησε  να καταγράψουμε και να αποστείλουμε με mail, εντός συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος, τις ανάγκες του σχολείου. Το πρώτο που σκεφτήκαμε ήταν τα παράθυρα και από την άλλη φοβόμασταν μη θεωρηθούμε παράλογοι. Οι προδιαγραφές για κουφώματα σχολικών κτιρίων, βάσει νομοθετικού πλαισίου, είναι αρκετά απαιτητικές και το κόστος πολύ υψηλό. Ποιος θα ήταν διατεθειμένος να αναλάβει ένα τέτοιο κόστος; Το ίδιο απόγευμα απαντήσαμε ηλεκτρονικά. Εκθέσαμε το πρόβλημα και προτείναμε την αντικατάσταση μόνο των παραθύρων των τάξεων και κυρίως της αίθουσας που φοιτούν οι μικροί μας μαθητές.  Αναφέραμε και άλλες ελλείψεις που θεωρούσαμε σημαντικές, σκεπτόμενοι ότι αν δεν γίνουν τα παράθυρα, τουλάχιστον να εξασφαλίσουμε κάτι για το σχολείο όπως την αναμόρφωση του κήπου και να εξοπλιστεί καλύτερα ο χώρος του γραφείου.   Σε τηλεφωνική επικοινωνία με την κα Κουρτέσση, μας ανέφερε ότι θα εξεταστούν όλα τα αιτήματά μας και κλείσαμε ραντεβού για επίσκεψη στο χώρο του σχολείου.  Δε πιστεύαμε ότι θα παίρναμε θετική απάντηση για αντικατάσταση των κουφωμάτων. Μετά από  επίσκεψη στο χώρο του σχολείου, ο κ. Δρακόπουλος μας διαβεβαίωσε για αντικατάσταση όλων των εξωτερικών κουφωμάτων (παραθύρων και θυρών). Ήταν μεγάλη έκπληξη... Το όνειρο θα γινόταν πραγματικότητα.

Μετά από κάποιες επισκέψεις και μετρήσεις ειδικών, φτάσαμε στην υλοποίηση του ονείρου, στις 23 και 24 Σεπτεμβρίου 2017. Σαββατοκύριακο στο σχολείο. Για μένα δεν είναι ούτε το πρώτο, ούτε το τελευταίο

Το σχολείο θυμίζει εργοτάξιο: σκαλωσιές, εργάτες, κουρτίνες-κουρτινόξυλα-τραπέζια-καρέκλες-θρανία...ένας σωρός... Οι τεχνικοί δουλεύουν πυρετωδώς. Πρέπει σε δύο μέρες να έχουν αλλαχθεί όλα τα παράθυρα....

DSC00097aDSC00098aDSC00024aDSC00025a DSC00026aDSC00030aDSC00032a DSC00040a DSC00044a DSC00048a DSC00049a DSC00059a DSC00068a DSC00082a DSC00083aDSC00100a

Τα καινούρια κουφώματα πληρούν τις σύγχρονες προδιαγραφές σχολικών κτιρίων.

DSC00046bDSC00086bDSC00104bDSC00115bDSC00121bDSC00123bDSC00125bDSC00127bDSC00129bDSC00131bDSC00132bDSC00133bDSC00134bDSC00136b

Αυτό που εντυπωσίασε περισσότερο ήταν το παράθυρο του λουτρού. Το προηγούμενο είχε σταθερό φεγγίτη. Το νέο παράθυρο έχει ανακλινόμενο και διαθέτει σύστημα ανοίγματος-κλεισίματος από χαμηλά.

DSC00117b DSC00118b

Στις 25 Σεπτεμβρίου οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν. Κοίταζαν και ξανακοίταζαν τα καινούρια παράθυρα και όλα τα νέα συστήματα ανοίγματος και κλεισίματος των παραθύρων. Η δουλειά δεν έχει τελειώσει ακόμα. Θα χρειαστούν ακόμα μερικές μέρες για να αντικατασταθούν οι εξωτερικές πόρτες.

Στο χώρο του σχολείου περνάμε τον περισσότερο χρόνο μας. Η αισθητική και οι συνθήκες που υπάρχουν σε αυτό είναι πολύ σημαντικές, για την ψυχολογία των μαθητών και του προσωπικού. Ένα μεγάλο ευχαριστώ από πολλές μικρές παιδικές καρδιές σε όλα τα στελέχη της GRIVALIA, στους τεχνίτες της TehnoREX και σε όλους όσοι συνέβαλαν στην υλοποίηση αυτού του έργου. Το κέρδος είναι σημαντικό όχι μόνο για το σχολείο μας αλλά και για το περιβάλλον.

Υπολογίζεται ότι αντικαθιστώντας τα μονά τζάμια με διπλά  επιτυγχάνεται μείωση της κατανάλωσης κατά 32%. Η χρήση ενός κουφώματος αλουμινίου με θερμοδιακοπή, σε σχέση με το απλό αλουμίνιο, μειώνει έως και 1/3 την απώλεια της θερμότητας από τα κουφώματα και μπορεί να μειώσει έως και 1/5 τα έξοδα θέρμανσης. Χρησιμοποιώντας για μικρό χρονικό διάστημα το κλιματιστικό, θα εξασφαλίζουμε την επιθυμητή θερμοκρασία στις αίθουσες.

Μικρό το ευχαριστώ για ένα τόσο σημαντικό έργο αλλά όταν λέγεται από στόματα παιδιών γίνεται μεγάλο και φθάνει μέχρι τον ουρανό.

Πέραμα

4 Σεπτεμβρίου 2015